Kategorie: VIDEO Dokumenty >
(14 hlasů, průměr: 8,07 z 10)
Loading...

Film KATKA (2009) je unikátní časosběrný dokument, který ukazuje čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího marného zápasu se závislostí. Proč začala brát drogy? Jak sama říká – chtěla se lišit. Píše se rok 1996 a tehdy devatenáctiletá Katka žije v terapeutické komunitě Sananim v Němčicích s nadějí na obyčejný život – touží mít přítele, jednou i rodinu. Happy end se však nekoná…

 

Video dokument KATKA – drogová zavislost

Režisérka Helena Třeštíková zaznamenává ve svém filmu rok za rokem Katčin sestup níž a níž na spirále krádeží, prostituce, fyzického i psychického chátrání, na spirále, přerušované jen občasným vzepětím naděje a odhodlání s drogou skoncovat. Její touha je upřímná, droga ale nakonec vždycky zvítězí. Podaří se Katce konečně najít sílu ve chvíli, kdy otěhotní a budoucí mateřství jí nabídne životní motivaci?….

Dokumentární seriál o dorogově závislých „Když musíš, tak musíš“ V prvních třech dílech, šestidílného seriálu vidíme jak Katka prochází životem se snahou odejít od drog.

 

KATKA obsah

KATKA 1. díl: V pasti stále v pasti
KATKA 2. díl: Děti okamžiku
KATKA 3. díl: Dětský svět drog
KATKA – samostatný videodokument
KATKA – pokračování dalších postav
Troska Katka: Matkou jsem byla jen tři dny
Katka stále žije, ale jak? 4.7.2017

 

 

KATKA 1. díl: V pasti stále v pasti

VIDEO dokument: Když musíš, tak musíš.     1. díl V pasti stále v pasti

 

KATKA 2. díl: Děti okamžiku

VideoDokument: Když musíš tak musíš    2. díl Děti okamžiku

KATKA 3. díl: Dětský svět drog

VideoDokument: Když musíš tak musíš    3. díl Dětský svět drog

 

KATKA – samostatný videodokument

Samostatný Video dokument KATKA komplet (horší rozlišení) 91min

První část videa v dobrem rozlišeni zde

 

KATKA – pokračování dalších postav

Pokračování seriálů s dalšími postavami je zde: Když musís, tak musíš online 6.dílů.

 

Troska Katka: Matkou jsem byla jen tři dny

Čtrnáct let, od roku 1996, se tehdy ještě anonymní devatenáctiletá Katka nechala od režisérky Heleny Třeštíkové natáčet při své drogové anabázi. Několikrát se s narkotiky snažila skoncovat, opakovaně jim zase propadala.

O jejím smutném osudu vznikl časosběrný film Katka, který byl tento týden uveden do kin. Zachycuje zpočátku ještě poměrně hezkou a svěží dívku, ze které drogy do jejích třiceti let udělaly lidskou trosku. Nedělní Blesk Katku v Praze vyhledal a strávil s ní řadu hodin.Katka se ve skutečnosti jmenuje Kateřina Bradáčová. Ve svých třiatřiceti letech vypadá ztrhaně. Její pleť zhrubla, a i když se před setkáním s reportéry Nedělního Blesku trochu nalíčila, trhliny v pokožce na obličeji a drobné vřídky nezakryla.
První dávka“Já jsem se k drogám dostala vlastně kvůli mámě,“ říká Kateřina. „Ona měla strašně přísnou výchovu, a tak mně a ségře chtěla dopřát co nejvíc volnosti.“ Ta volnost dopadla tak, že sestra pár měsíců žila s partnerem a začala s ním brát drogy. Když se rozešli, poslala k němu Katku – pro osobní věci.Bývalý sestřin partner tehdy Katce nabídl první dávku. „Byl to herák a já si dala jenom ze zvědavosti, co to se mnou udělá.“ Droga nebyla čistá, a tak dívka – pořád ještě ze zvědavosti – začala shánět skutečnou.

Pomalý pád
Fetovat začala Katka v klubu v pražském Ládví. „Tam toho byly tuny, co kdo chtěl. Já se dala na pervitin.“ V drogách tehdy viděla svobodu, možnost úniku od života, který jí připadal fádní a obyčejný, stejně jako lidé kolem. Nakonec ji matka, která začala žít s novým přítelem, z bytu vyhodila a Katka skončila v terapeutické léčebně v Nezamyslicích. Utekla po pár týdnech. „Bylo to silnější než já. Chtěla jsem rodinu a to všechno, ale nemohla jsem udělat nic jiného,“ vzpomíná.
V Praze se dala dohromady s narkomanem Láďou. „To byla moje první, taková heroinová láska,“ říká. Pár mladých lidí vydělával peníze tak, že kradl. Jenomže postupem času je už znali ve všech obchodech, dvojice feťáků k přehlédnutí nebyla. „Jednou mě prodavačky zmlátily,“ rozslzí se Katka.

Prodavačka těla
Pro ženu závislou na drogách, kterou už všude znají, a proto se jí ani krást nedaří, existovala (kromě obyčejného života a práce) jen jedna cesta, jak přijít k penězům – prostituce. „Jo, začala jsem šlapat. Láďa ode mě nejdřív peníze bral, ale pak jsem se mu zprotivila a nechal mě.“
Katka měla svoji klientelu, většinou opilce po závěrečné v restauracích u Národního divadla. Přespávala ve squatech, ve vagonech nebo jenom tak na ulici. „Nakonec mě chytly játra, mohla jsem opravdu umřít, a tak jsem se začala léčit.“ Nevydržela, po úlevě začala brát znovu.

Dítě jako pojistka
„To už jsem chodila s Romanem, poznali jsme se v jednom nabořeném bytě v Karlíně. Vařila jsem tam péčko a on mě uviděl s baňkou.“ Poprosil, dostal dávku a od té doby žijí spolu. Katku uchvátil tím, že „…byl to první chlap, který mě nebil a nedovolil to ani jiným.“
Když poprvé dostala zvláštní chuť na kyselé zelí, blesklo jí hlavou, že je možná těhotná, ale kolotoč fetování jí to z mysli zase vymazal. „Jenže pak jsem začala zvracet každý den, a už to bylo jasné.“ Katka se pokusila vzchopit a uniknout drogám. Začala chodit k lékařům. Byla i na sonografii, kde poprvé uviděla obrysy tvorečka ve svém břiše i to, jak mu bije srdíčko. „Ale pak mi jeden doktor řekl, že když přestanu v těhotenství brát drogy, tak si sama vyvolám potrat, že to prý dítěti ublíží,“ omlouvá Kateřina to, že drogy brala dál. Před porodem byla v Motole na detoxikaci. Jenže poté, co v Krči porodila krásnou Terezku, vydržela u ní jen krátce. „Narodila se závislá, tělíčko jí kroutily křeče a musela dostávat do pusinky morfium nebo co,“ říká s pláčem Katka. Tři dny svoji dcerku kojila, pak utekla. Za Romanem a drogou.

Bezvýchodnost
Kateřina s Romanem teď žijí kdesi u Karlova náměstí v Praze. Spolu s podobnými existencemi tam obsadili prázdný byt. Oba dva chodí do Drop-inu, Katka bere odvykací subutex spolu s alespoň jednou dávkou pervitinu denně. On má čtyři tisíce invalidní důchod, ona dva. Sbírají měď, a když se jim daří, vydělají i tisíc korun měsíčně. Na pervitin potřebují někdy tři stovky, někdy i šest každý den. Něco je stojí i pes Basty, mají ho už deset let a nešidí ho. „Každý den má svoje granule i konzervu,“ ujišťuje Katka.

A její Terezka? Žije u Katčiny matky, ji samotnou soud rodičovských práv zbavil. „Už jsou jí dva roky, v neděli jsme se za ní byli podívat. Chtěli jsme ji vzít na sáňky, ale ještě to neumí,“ říká mladá žena, pro kterou už není cesty zpět.
Část příběhu „Katka“, zdroj zde: johanka1412.blog.cz

 

Katka stále žije, ale jak? 4.7.2017

Helena Třeštíková natáčela dokument o Katce, ketrá během 14 let padla drogové závislosti a v době natáčení dokonce porodila holčičku Terezku, které by nyní mělo být asi 10 let. Katku se podařilo přes sociální sítě vysledovat a kupodivu stále žije, ovšem v podmínkách, které nevypadají na šťastný konec, údajně přespává ve squatu v Praze v Karlíně a pohybuje se po celé Praze, ale zejména v centru, kde byla spatřená, jak žebrá u Karlova mostu.
O Katce promluvil Karim, bývalý bezdomovec a prostitut Karim, který je momentálně průvodcem pražského podsvětí.
„Ta se teď prodává výhradně za drogy. Pořád, i když vypadá na sedmdesát. Dealerovi je to jedno. Katka se ze své závislosti dostat nechce a už ani nemůže, protože kdyby přestala brát heroin, tak umře. Bere 2,5 gramu heroinu třikrát denně,“ jak říká Karim.

Více najdete zde: www.expres.cz / Katka – drogy

(14 hlasů, průměr: 8,07 z 10)
Loading...