Kategorie: Zajímavosti >
(2 hlasů, průměr: 5,50 z 10)
Loading...

Velice dobře zpracovaný videodokument o Bibli. Tento dokument ČT odpovídá na otázky, co je to Bible, kde se vzala, kdo ji napsal, o čem je Bible, proč se tak jmenuje, jak byla psaná a jakým jazykem byla původně Bible psaná. Bible, vznik, překlad, tisk, o čem je. Mnoho otázek na téma nejčtenější knihy světa. Videodokument o Bibli.

Za posledních 50 let se na celém světě prodaly téměř 4 miliardy kopií Bible. Což ji bezkonkurenčně řadí na první příčku nejčtenějších knih světa. – Spisovatel James Chapman vytvořil seznam nejčtenějších knih na světě na základě počtu kopií každé knihy prodané za posledních 50 let. Zjistil, že Bible daleko předčila všechny ostatní knihy, s neuvěřitelnými 3,9 miliardami prodaných výtisků během posledních 50 let. Citáty z díla Mao Ce-tunga skončily druhé s 820 miliony kopiemi a knihy o Harry Potterovi obsadily třetí místo se 400 miliony prodaných výtisků.
Bible, nejrozšířenější, nejčtenější kniha na světě, někdy se označuje jako Kniha knih.

 

Popularita Bible

Za posledních 50 let se na celém světě prodaly téměř 4 miliardy kopií Bible. Což ji bezkonkurenčně řadí na první příčku nejčtenějších knih světa.
Spisovatel James Chapman vytvořil seznam nejčtenějších knih na světě na základě počtu kopií každé knihy prodané za posledních 50 let. Zjistil, že Bible daleko předčila všechny ostatní knihy, vytvořil tedy hitparádu, žebříček podle počtu prodaných knih světa.

 

Nejprodávanější knihy světa

1, místo: Bible – počet výtisků – neuvěřitelných 3,9 miliardy prodaných výtisků během posledních 50 let.
2, místo: Citáty z díla Mao Ce-tunga – prodáno 820 milionů kopií
3, místo: knihy o Harry Potterovi – prodáno 400 milionů výtisků.
Jazyk a dělení, části Bible
Bible je dělená na tzv. Starý a Nový zákon. Obě části Bible se skládají z několika knih, Bible je tedy soubor knih, jakási knihovna nejdůležitějších knih. Pro rychlou orientaci, vyhledávání jsou tyto knihy dále dělené na kapitoly a verše.

 

Původní jazyk Bible

Starý zákon (SZ) – byl psán hebrejsky, aramejsky
Nový zákon (NZ) – byl psán řecky

 

Dělení částí Bible

Postupná dělení Bible, vznik:
Na verše  – židé masoreti – cca 10. století
Na kapitoly – Lenktn         – cca 13. století
Na verše NZ – Stien r.1551     – 16. století

 

Videodokument: BIBLE, nejrozšířenější kniha na světě

Délka: 1:22 hod.

Zdroj: YouTube

 

Pravdivost a přesnost překladu Bible?

Jak byla psaná a překládaná Bible? V dokumentu je popsán způsob, jak se počítala písmena, jaká byla doporučení a preciznost či nároky při přepisování, opisování Bible.
Nejstarší dochovaný nalezený původní text Bible, tedy Starého zákona, byl nalezen v Kumráně. Kumránské svitky od Mrtvého moře, které nalezl mladý pastevec ovcí. Pasáček ovcí hledal svoji ovečku a všiml si něčeho ve skalách…
Nalezené staré svitky dokazují, jak je stále přesný překlad Bible.

 

Videa

Další uložení: Videodokument: Bible, dokument o nejčtenější knize světa – 1:22 hod.

Zdroj: YouTube

 
Doprovodná fotografie k videu: Bible je několik knih
videobr-Bible-knihy-dokument

(2 hlasů, průměr: 5,50 z 10)
Loading...