Kategorie: Zajímavosti >
(3 hlasů, průměr: 8,67 z 10)
Loading...

Je ĎÁBLOVA BIBLE satanské dílo, či křesťanské?
Co obsahuje, k čemu sloužila a kdo napsal Ďáblovu bibli?

 

– Kdy a kde vznikla Ďáblova bible?
Český středověký div světa – Ďáblova bible – Codex Gigas – vznikla na přelomu 12. a 13. století v klášteře v Podlažicích u Chrudimi.
– Co obsahuje Ďáblova bible?
Obsahuje nejstarší českou kroniku, latinský opis Bible, tedy Starý i Nový zákon, kalendárium, různé traktáty, seznam podlažického bratrstva, nekrolog se jmény 1635 zemřelých a dokonce i zaklínadla.
– Rozměry Codex Gigas
Kniha je seskládána z pergamenů (kůže), má více než 600 stran, desky mají velký rozměr 90*50 cm, proto název Gigas, a má hmotnost 75 kilogramů.
– Legenda vzniku.
Podle legendy ji za trest musel napsat za jedinou noc zlobivý mnich, který o pomoc požádal ďábla. Ten si v ní na oplátku vymínil své zobrazení – a tak se také stalo. Samotný ďáblův portrét měří zhruba půl metru a tato největší kniha na světě byla také ve středověku kvůli své velikosti považována za osmý div světa.
– Kde je Ďáblova bible nyní?
V roce 1648 za dob třicetileté války byla uloupena z královského pokladu rudolfínských sbírek a odvezená do Švédska mladé vzdělané královně a nyní je v Královské knihovně ve Stockholmu.
Od té doby opustila Švédsko pouze dvakrát. Potřetí pak (v roce 2007) byla tato kniha nevyčíslitelné hodnoty zapůjčena do Prahy.
– Digitální podoba
Celá Ďáblova bible, codex Gigas, je zdigitalizovaná a přístupná na webu zde: www.KB.se

 

Videodokument
Neobvyklý a velmi zajímavý dokument vznikl jako producentský záměr Národní knihovny ČR v Praze. Představuje jeden ze středověkých divů světa, Codex Gigas neboli Ďáblovu bibli. Ve své době se CG těšil velké popularitě jak učenců, tak milovníků kuriozit. K těm patřil i císař Rudolf II., který bibli získal do svých sbírek. Spolu s mnoha jinými uměleckými předměty ji odtamtud odvezli v roce 1648 švédští vojáci a od té doby je uchovávána ve Švédské národní knihovně ve Stockholmu. Švédsko za posledních tři sta padesát let opustil CG jen třikrát. Naposled se Ďáblova bible vydala v září roku 2007 za přísných bezpečnostních opatření do země svého původu a byla vystavena v Národní knihovně ČR. Film je vlastně putováním po místech spjatých s historií CG. Málokdo ví, že kniha vážící 75 kilogramů, vázaná v dřevěných deskách o rozměrech 90 x 50 centimetrů, vznikla na přelomu 12. a 13. století v dnes již neexistujícím benediktýnském klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Její sepsání provází pověst o hříšném mnichovi, který prý s pomocí ďábla zhotovil toto dílo jako výraz pokání za jednu noc. Odborníci se však domnívají, že se jedná o dílo, které vznikalo po dobu nejméně dvaceti let a jejímž autorem byla patrně jedna osoba. Tento unikátní opus putoval dále po benediktýnských klášterech v Břevnově a Broumově, až nakonec skončil na Pražském hradě. Události konce třicetileté války nakonec způsobily, že se Codex Gigas s českými zeměmi – asi – navěky rozloučil. Ale to je i v XXI. století osud mnoha uměleckých památek, nejen evropských, které se do země svého původu patrně už nikdy nevrátí.

 

Videodokument: Codex Gigas – ČT Brno – 25 min – O knize

 

Videodokument: Codex Gigas = Ďáblova bible – 48 min – Původ knihy

Filmové dokumenty: ĎÁBLOVA BIBLE
filmDokument-DablovaBible

(3 hlasů, průměr: 8,67 z 10)
Loading...