Kategorie: KŘESŤANSKÉ FILMY >
(14 hlasů, průměr: 8,21 z 10)
Loading...

Žít bouřlivým životem v Paříži, nebo prostým křesťanským pokojem na vesnici? Tento film je křesťanské agapé. Radost pro pohled i poslech, žel hostinu máme zatím jen virtuální.

film-Babbetina-hostina

BABBETTINA HOSTINA

V devatenáctém století v Dánsku se dvě postarší dcery protestantského pastora z odlehlé vesnice Martina (Birgitte Federspiel) a Philippa (Bodil Kjer) vzdaly svého života ve prospěch otce a jeho farnosti. Po letech k nim jako hospodyně nastoupí francouzská uprchlice Babette Harsant (Stéphane Audran). Nějakou dobu po smrti otce se rozhodnou uspořádat hostinu pro celou vesnici na oslavu stého výročí jeho narození a Babette je prosí, aby ji mohla přichystat. A nikdo netuší, že hodlá předvést vesničanům zážitek, na nějž budou moci vzpomínat do konce života…

 

Film online: Babbettina hostina


Gloria.tv Délka filmu: 102min

Hodnocení komentáře

Zdánlivě nenápadný film zaujme spoustu diváků okamžikem, kdy se začne chystat hostina – já od toho momentu neodtrhl oči od obrazovky a úplně jsem cítil vůni a skoro i chuť těch pozoruhodných a mně neznámých jídel. Báječná podívaná! 🙂
Radyo ****

Jen několik světlých světských chvil ve zdánlivé šedi údělu chudoby a službě bližnímu v pomalém tempu, na vzorku malé protestantské vesnice – všechna komisnost světa se školometskými dialogy… a pak se náhle začne Babette otáčet v kuchyni a zbývá jen litovat, že vůně nelze přenášet. A překvapivě se zde neodehrává jen uspokojení tělesné, ale i duchovní – mezi jednotlivými chody se zviditelní nejedna moudrá pravda a s plným žaludkem se zjevně mnohem snáz odpouští… A tak si i můj duchovní prožitek jasně řekl o radost těla, a jelikož želvy nežeru, dopřála jsem si alespoň stáčené bílé, ročník 2013 🙂
mat.ilda ***

 

Babbettina hostina – CSFD.cz

cz -Babettina hostina
Dánsko Babettes gæstebud
anglický Babette’s Feast
Drama / Romantický / Hudební – Dánsko, 1987, 102 min
Režie: Gabriel Axel
Předloha: Karen Blixen (kniha)
Scénář: Gabriel Axel
Kamera: Henning Kristiansen
Hrají: Stéphane Audran, Bodil Kjer, Birgitte Federspiel, Jarl Kulle, Bibi Andersson, Ghita Nørby, Thomas Antoni, Vibeke Hastrup, Lisbeth Movin, Jean-Philippe Lafont
Zdroj: CSFD.cz / Babettina hostina

Zajímavosti:

  • Představitelka hlavní role Stéphane Audran musela kvůli snímku absolvovat dvoutýdenní intenzivní kurz vaření. (Snorlax)
  • Jméno Karen Blixenové je známo i díky filmu Vzpomínky na Afriku (1985), který byl natočen podle jejího autobiografického románu. (Snorlax)
  • V knize není popsána příprava jednotlivých pokrmů, tvůrci proto museli o pomoc požádat věhlasného šéfkuchaře Jan Cocotte-Pedersena z restaurace La Cocotte z dánského hlavního města Kodaně. (Snorlax)
  • Režisérovi trvalo 14 let, než přesvědčil producenty, aby byli ochotni do filmu investovat. Novela Karen Blixenové má totiž pouhých 46 stránek. (Snorlax)
  • Natáčení probíhalov dunách u Vigso na severním pobřeží Jutska. (Hans.)
  • Film je zařazen na seznamu „nejvýznamnějších filmů“, který vydal Vatikán v roce 1995 na přání papeže Jana Pavla II. Nachází se v kategorii filmů, které jsou významné svou uměleckou hodnotou. (gjjm)
  • Snímek získal Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film, jako druhý byl film: Vesničko má středisková

 

 

(14 hlasů, průměr: 8,21 z 10)
Loading...