(12 hlasů, průměr: 7,17 z 10)
Loading...

Věřící, praktikující křesťan, adventista sedmého dne dobrovolně v armádě ve válce ? Do kin příchází nový film od Mela Gibsona „Hacksaw Ridge”, který poukazuje na hrdinství medika v americké armádě, jehož jedinou zbraní během Druhé světové války, byly modlitby.
Založený na netradičním, ale reálném příběhu Desmonda Dosse, který sloužil v Okinawě během nejkrvavějších bojů války v Pacifiku a jakoby zázrakem zachránil 75 mužů bez jediného výstřelu, se “Hacksaw Ridge” poprvé objeví v kinech 4. listopadu 2016. Roli hlavní postavy dostal herec Andrew Garfield, který hrál i spidermana.

 

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny

film-hacksaw-ridge-zrozeni-hrdiny

 

Film – Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny

Doss sloužil jako desátník v americké armádě, ale odmítl do ruky vzít zbraň, nebo někoho zabít, byl advenista sedmého dne a jeho náboženské přesvědčení mu nedovolovalo bojovat se zbraní v ruce. Právě proto se rozhodl, že se stane medikem. Jeho citát na medaili cti (Medal of Honor) je: „Doss se odmítl skrýt a zůstal na místech, kde se střílelo s mnoha zraněnými, aby je po jednom odnesl k okraji zákopu, kde je spouštěl do rukou spolubojovníků.” Během svých misí sám sebe vystavil střelbě těžkých zbraní a minometú, byl několikrát zraněn, ale nikdy ve své činnosti nepolevil.
Je jediným vojákem americké armády během Druhé světové války, který bojoval v předních liniích bez zbraně. Jeho zbraní byly modlitby, které často používal, když zachraňoval své vojáky z nepřátelské linie.
Obrovská odvaha vojáka Dosse se stala symbolem 307. a 77. oddílu pěchoty v americké armádě. Jeho víra a odvaha si zasloužily velký obdiv mezi jeho nadřazenými, ale i mezi vojáky na jeho úrovni.
I když byl pravidelně kritizován za to, že nechtěl zbraň, nakonec zachraňoval životy lidí, kteří ho za to nejvíce odsuzovali. Věřil tomu, že válka byla nevyhnutelná, ale myslel si, že lidé by se za žádných podmínek neměli zabíjet. Voják, původem z Virginie, sám sebe nazval „svědomitým spolupracovníkem”, když se hlásil do služby.
V říjnu 1945 byl Doss oceněn medailí cti (Medal of Honor) prezidentem Harrym Trumanem. “Jsem na tebe hrdý,” řekl prezident. „Opravdu si to zasloužíš. Považuji to za větší čest než být prezidentem. ” V roce 1946 byl Doss propuštěn z armády z důvodu tuberkulózy. Zemřel 23.3.2006 ve věku 87 let. Jeho pohřeb se uskutečnil na hřbitově Chattanooga ve státě Tennessee.
Od filmů “Apocalypto” a “Umučení Krista” se jedná o první film, který režíroval Gibson sám. S Garfieldem v hlavní roli se na filmovém plátně představí i herci Sam Worthington, Luke Bracey, Teresa Palmer, Hugo Weaving, Rachel Griffiths a Vince Vaughn.
Scénář napsali Andrew Knight a Robert Schenkkan. Film měl světovou premiéru 4. listopadu 2016.

 

Film – Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny – Trailery

Mel Gibson o filmu

 

Film online – en

(12 hlasů, průměr: 7,17 z 10)
Loading...