Přijme se šámes – Židovský vtip – Rabín a šámes z Mukačova – Video – Karel Gott
Vtip: Samuel Mordechaj jde po Mukačevu a uvidí na synagoze nápis, že se přijme šámes. „To by mohlo být něco pro našeho Icika“, pomyslel si Samuel a poslal ho tam.
Přijme se šámes
„Umíš počítat?“ ptá se rabín. „Trochu ano,“ odpověděl Icik. „A číst a psát umíš“, ptal se dál rabín. „To ne“, po pravdě přiznal Icik. „Tak to je mi líto. Ale abys neřekl, že mám tvrdé srdce, tak tady máš dvacet korun a zkus štěstí jinde“, ukončil rozhovor rabín.
Icik vzal peníze, šel do velkoobchodu, nakoupil cigarety, postavil se u nádraží a prodával je. Za utržený peníz zase výhodně nakoupil zboží a jinde ho opět prodal. Po čase si vydělal na cestu do Ameriky. Tam pokračoval v obchodování, prvně se zbožím, pak s akciemi, až se stal vlastníkem velké části akcií koncernu a byl zvolen jeho prezidentem. Na valné hromadě měl pak podepsat převzetí funkce: „Na to mám tajemníka“, odvětil Icik. „Promiňte, pane, ale to musíte podepsat vy“, naléhali. „Neumím číst ani psát“, přiznal se. „Neumíte psát?“ divili se všichni., „Ale jak daleko jste to dotáhl! Pomněte, čím byste mohl být, kdybyste uměl číst a psát!?“ Icik se zasnil a řekl: „Jó, kdybych uměl číst a psát, tak to bych byl šámesem v Mukačevu.“
Video: Rabín a šámes z Mukačova – Karel Gott
Uctivá poklona, pane Kohn (1992) Ukázka z prvního dílu – Zázraky u rabína.
Obsah
Snímek vznikl podle stejnojmenné povídkové knihy Ivana Olbrachta, která poprvé vyšla v roce 1937 a která je posledním původním dílem známého českého prozaika a publicisty. Scénáristka Jana Dudková vybrala ze tří povídek dvě první, jež jsou na rozdíl od balady O smutných očích Hany Karadžičové laděny do laskavého humoru. Obě prózy jsou ve filmu propojeny do plynulého toku vyprávění. Jednoduchý děj zachycuje příběh chuďase Bajnyše, který málem přijde o svou sedřenou kobylku Julču, a události, spojené s neblahou okolností, kdy ve venkovské posvátné lázni mikve je málo vody, a proto se v ní nemohou konat talmudem nařízené očistné obřady. Tvůrci filmu se soustřeďují na idylický popis prostředí v horské vísce Polaně (golet je označení židovské osady v cizorodém prostředí, též i vyhnanství) na tehdejší Podkarpatské Rusi a na vykreslení života jejích rázovitých obyvatel, chasidských Židů. V centru pozornosti jsou početné rodiny tří přátel, Bajnyše, Mojšeho a Pinchese. Děj je provázen smířlivým komentářem vědoucího vypravěče. Snaha autorů postihnout s příznačnou dávkou nostalgie dávno zemřelý svět židovské komunity se projevuje v každé složce filmového díla, především však v obrazech kameramana a hudbě s židovskými písněmi a popěvky. Snímek nijak nepopírá své původní určení pro televizní obrazovku.(oficiální text distributora)
Uctivá poklona, pane Kohn – seriál
Pětidílný cyklus volných zpracování židovských anekdot ze staré Prahy.
1) Zázraky u rabína
2) Kavárna Daubner
3) Cestou do synagogy
4) Vlakem na Vídeň
5) Abychom zdrávi byli
Kdo je šámes?
Více zde: www.7den.cz / co je šames
CSFD.cz / Uctivá poklona, pane Kohn
Uctivá poklona, pane Kohn (TV seriál)
Komedie, Československo, 1992, 5 x 32 min
Režie: Jitka Němcová
Předloha: Karel Poláček (kniha)
Scénář: Jitka Němcová, Gustav Oplustil
Kamera: Juraj Šajmovič
Hudba: Jiří Bulis
Hrají: Vlastimil Brodský, Miloš Kopecký, Martin Růžek, Gabriela Vránová, Stella Zázvorková, Jiří Strach, Oldřich Vízner, Ondřej Vetchý, Miroslav Donutil, Karel Gott, Luba Skořepová, Arnošt Goldflam,…